Red (Burak Kaya) Kimdir? l Biyografi

tumblr_m9l3syERyQ1rwfng8o1_500

Red, asıl ismi Burak Kaya olan ünlü rap sanatçısıdır. Ülkemizde underground rap dünyasının tanınan birçok ismi arasına girebilmiş olan Kaya 7 Temmuz 1990 doğumludur. Eğitim hayatının lise dönemini Batıkent Anadolu Lisesi’nde tamamlayan ünlü rap sanatçısı şu anda devam ettiği üniversite eğitimini Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünde almaktadır. Underground rap dünyası ile tanışması ise her rap sanatçısında olduğu gibi öncelikle söz yazmaya olan ilgisi ve bunu rap müzik ile tanışmasından sonra bir hobiye dönüştürmesiyle başlamıştır.

Önceleri rap müzik yapmaktan çok yapılan müziklerde Mc sıfatını kullanarak oynamalar ve düzenlemeler yapan ünlü rap sanatçısı, rap dünyasındaki birçok isimle birlikte çalışmış ve kendi şarkılarına da beatlarını kendisi yapmıştır. Bu şekilde underground rap dünyasından kendine birçok arkadaş bulmuştur. 2011 yılına kadar rap müzik hayatına bu şekilde devam eden ünlü sanatçı bu dönemde Kamufle ile birlikte ilk albümü olan Gravür’ü piyasaya sürmüştür.

Müziklerinde genellikle düzensiz yönetimden bahseden ünlü rap sanatçısı hayata bakış açısını müziğine yansıttığını söylemiştir. Böylece farklı tarzı ile adından söz ettirmeye ve hayran kitlesini artırmaya başlayan Red 2011 sonlarına doğru Anıl Piyancı ve Emrah Karakuyu ile birlikte Sandığın Gibi Değil isimli albümü çıkarmıştır. Bu gruplarda genellikle mix ve mastering işlerini yapan Redvokalistliği de yapmıştır. Arabesk Rap’e karşı durmuş ve ünlü birçok rap sanatçısı ile önemli parçalarda vokalistlik yapmıştır.


Bir önceki yazımız olan Kamufle - Bi Şeyler Var başlıklı makalemizde Kamufle - Bi Şeyler Var Mobil Mp3 İndir, Kamufle - Bi Şeyler Var Şarkı Sözleri ve Kamufle Şarkı Sözleri hakkında bilgiler verilmektedir.


Bu yazıyı beğendiniz mi?:
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (4)
Görüntülenme Sayısı: 1.472

Herşey Türkçe Rap için!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir